Zwycięzcy X Ogólnopolskiego konkursu dla szkół gastronomicznych na najlepszy przepis kulinarny wykorzystujący produkty zarejestrowane lub aplikujące o rejestrację jako Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne oraz Gwarantowana Tradycyjna Specjalność.

W dniu 20 listopada 2021 r. w Zespole Szkół Spożywczo-Gastronomicznych ul. Komorska 17/23 w Warszawie odbył się finał X edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla szkół gastronomicznych na najlepszy przepis kulinarny wykorzystujący produkty zarejestrowane lub aplikujące o rejestrację jako Chroniona Nazwa Pochodzenia (ChNP), Chronione Oznaczenie Geograficzne (ChOG) oraz Gwarantowana Tradycyjna Specjalność (GTS), którego pomysłodawcą i organizatorem jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Celem konkursu jest popularyzacja oraz rozpowszechnianie wiedzy na temat produktów regionalnych i tradycyjnych zarejestrowanych w unijnym systemie Chronionych Nazw Pochodzenia, Chronionych Oznaczeń Geograficznych oraz Gwarantowanych Tradycyjnych Specjalności.

Finałowe potrawy przygotowali autorzy 10 najlepszych przepisów, które oceniła komisja konkursowa składająca się z przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pani Izabelli Byszewskiej, Prezesa Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, przedstawicieli Współorganizatorów Konkursu – Pana Łukasza Konika, Prezesa Polskiej Inicjatywy Kulinarnej, Pana Jarosława Uścińskiego, Prezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni oraz Piotra Szczygielskiego, członka Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni.

Zgodnie z regulaminem konkursu, komisja oceniała potrawy na podstawie przyjętych kryteriów: pomysłowość i kreatywność przepisu, walory organoleptyczne, dobór składników, pracochłonność i prezentacja potrawy oraz wiedza autora przepisu z zakresu produktów zarejestrowanych jako Chronione Nazwy Pochodzenia, Chronione Oznaczenia Geograficzne oraz Gwarantowane Tradycyjne Specjalności.

Nad odpowiednim przygotowaniem stanowiska pracy, dbałością o surowce, czystością pracy, zachowaniem prawidłowych technik kulinarnych i procesów technologicznych, przestrzeganiem receptury, sprzątnięciem stanowiska oraz brakiem opóźnienia w czasie pracy czuwała komisja techniczna składająca się z techników kulinarnych - Pana Michała Grzywacza oraz Piotra Szczygielskiego.

Po naradzie komisji konkursowej oraz komisji technicznej ogłoszono wyniki i nagrodzono zwycięzców konkursu.

Nagrody główne zdobyli:

 

I miejsce

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Michała Drzymały w Brzostowie

Paulina Misiak, Oliwia Szott

Opiekun p. Dobrochna Szydełko

Nadziewana polędwiczka w pieprzowej skorupce na kremowym sosie serowym, podawana z musem buraczanym na glazurowanej w miodzie gruszce i puree kalafiorowym zamkniętym w chrupiącej otoczce

 

II miejsce

Zespół Szkół Ekonomiczno Usługowych w Żychlinie

Natalia Makowska, Karina Dreszer

Opiekun p. Katarzyna Hryciuk

Makowy sernik na buraczanym brownie

 

III miejsce

Zespół Szkół Gastronomicznych w Łodzi

Marta Szcześniak

Opiekun p. Marcin Kolasiński

W kolorach jesieni

 

Wyróżnienia otrzymali:

  • Zespół Szkół Ekonomiczno Gastronomicznych w Tarnowie
    Łucja Plebanek, Karol Wajda
    Opiekun p. Elżbieta Teper
    Młody schab z kością żebrową
     
  • Zespół Szkół nr 6 im. Macieja Rataja w Ełku
    Julia Ślużyńska, Marek Romanowski
    Opiekun p. Anna Korzeń
    Pierś kaczki sous vide z aksamitnym purée z fasoli  i gorgonzoli, sosem wiśniowym, pietruszkowym majonezem, czarną soczewicą i pudrem z andrutów kaliskich
     
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Widzewie
    Hanna Owczarz, Piotr Ciesielski
    Puszysta delicja z truskawki kaszubskiej, jabłek łąckich, fasoli Jaś z chrupkim andrutem podana na sosie z wiśni nadwiślańki

 

Ponadto w finałowej 10 znaleźli się:

  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Widzewie
    Magdalena Woźna, Aleksandra Cieślik
    Opiekun p. Karolina Kwaśniak - Słomowska
    Torcik fantazja orzechowo-migdałowa otulona chmurką śmietany chantilly oprószona malinowym pudre
     
  • Zespół Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini
    Nikola Burdyl, Paweł Ryś
    Opiekun p. Dariusz Łętowski
    Karp Zatorski w Dolinie Zieleni – filet z karpia z aromatyczną kruszonką z obwarzanka krakowskiego, na puree z fasoli Piękny Jaś z Doliny Dunajca w towarzystwie zielonej doliny na pesto ziołowym oraz z dodatkiem żeli owocowych
     
  • Zespół Szkół Ekonomiczno Gastronomicznych w Żywcu
    Martyna Kliś, Katarzyna Łodziana
    Opiekun p. Alicja Broda
    Ognisko Juhasa
     
  • Zespół Szkół Gastronomicznych w Łodzi
    Dominik Diug
    Opiekun p. Elżbieta Kurowska
    Smaki Podhala

Gratulujemy Zwycięzcom i zapraszamy na kolejną edycję Konkursu!

 

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. 

 

Zdjęcia